Регионалните здравни инспекции ще съобщават на лица, че подлежат на задължителна карантина с обаждане по телефона или с изпращане на SMS. Това приеха депутатите на първо четене с промени в Закона за здравето.
Поправките имат за цел да се подпомогне дейността на инспекциите и да се намали натовареността на здравните инспектори при изпълнение на противоепидемичните мерки в контекста на COVID-19.
Те предвиждат отпадане на задължително болнично лечение на лица със заразна болест, включително новия коронавирус, или нейни носители. Също така се създава правна възможност при обявено извънредно положение или епидемична обстановка здравният министър да забрани за определен срок износа на лекарствени продукти.
Вносителите аргументираха предложението си, като казаха, че в началото на пандемията са добавили COVID-19 към останалите заразни болести, подлежащи на задължително болнично решение, защото не е имало друга възможност да се зададат противоепидемични и карантинни мерки. „Искам да подчертая че този член се намира в главата „Надзор над заразните болести“ и касае единстевно въвеждането на противоепидемични мерки, които целят ограничаване на разпространението“, заяви Дариткова.
От ДПС не подкрепиха промените. Депутатът Джевдет Чакъров заяви, че партията е против отпадането на думите „задължително болнично лечение” след изброяването на поредица от опасни заразни болести, сред които е и COVID-19.
„Това означава да поставим на риск общественото здраве. Липсват сериозни аргументи освен това, че промяната се прави с цел прецизиране на текстовете за задължително болнично решение на лица, болни от COVID-19”, каза Чакъров.
От БСП обърнаха внимание, че някои хора няма къде да отидат или пък рискуват здравето на близките си. „При второто четене ние трябва да решим в кои случаи се налага болнично лечение. Трябва да разделим пациентите на контактни, на болни, и оттам да преценим къде и какво да направим. И тук трябва да се разпишат специалистите“. Това заяви социалистката Валентина Найденова./monitor.bg