23 C
Бургас
понеделник, октомври 7, 2024

Ще спрем ли да летим?

В Европа високоскоростните жп мрежи все по-успешно конкурират самолетите, използването на влакове е приоритет на ЕС заради по-голямата екологичност

Хиляди отменени и закъснели полети. Огромни опашки по терминалите заради липса на персонал, на които се чака с часове. Изгубени куфари. Началото на летния сезон през 2022 г. се превърна в огромно изпитание за нервите на зажаднелите за пътешествия след пандемията граждани на Европа и света. Към всичко това се прибавят все по-високите цени на билетите и по-големите ограничения в количеството на багажа и в обслужването. Някогашното удоволствие да се пътува със самолет в много случаи вече, за жалост, граничи с кошмар.

Ще престанем ли обаче да летим? За момента това изглежда невъзможно. Но все по-голямото и бързо развитие на високоскоростната жп мрежа в Европа се превръща в достойна алтернатива на авиопревозите. Влаковете стрела са предпочитан избор за всички онези, които мислят за съдбата на планетата заради факта, че

са много по-екологичен транспорт

Години наред ЕС се опитва да направи революция в жп транспорта, но напредъкът бе бавен. Но с увеличаването на въглеродните емисии и свързаните с тях климатични промени, чиито последици стават все по-очевидни, инвестициите в жп транспорта и окуражаването да се използват влаковете стават основен приоритет за блока.

Секторът на авиацията създава 13,9% от вредните емисии, което го превръща във втория по значимост източник на парникови газове след пътния транспорт, посочва Евронюз. Затова и по време на срещата си в Лион, Франция, на 29 юни лидерите на жп индустрията обявиха плановете си да удвоят до 2030 г. европейските маршрути на високоскоростните влакове. Кои са държавите в ЕС, които притежават най-добрата мрежа и какви проекти понастоящем са в ход, описва в продължение на информацията 24chasa.bg.

Разбира се разсъжденията са си просто разсъждения, но фактите показват, че едва ли скоро влаковете ще бъдат каквато и да било алтернатива на самолетите, когато говорим за дълги дестинации. Колкото и модерен и бърз да става наземният транспорт, въздушният е този, който ще доминира забързаното ни ежедневие. 12 часа пътуване с влак и 1 200 километра например изглеждат меко казано нелепо на фона на алтернативата, която предлага самолетът – просто пътуване с продължителност от един час. Друг основен фактор, освен бързината, е и цената на железопътния транспорт. Това важи с пълна сила за Европа, където на много места билетът за влак е в пъти по-скъп от самолетен билет на нискотарифна и дори средна компания. За съжаление „климатът“ е последна тема за размисъл на модерния човек – да, влаковете са екологични, но твърде бавни, за да отворят очите ни за случващото се с Планетата.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук