Заетост на пълно работно време без необходимите документи, плащане на заплати под масата и огромно текучество на кадри в основния за областта сектор – туризма. Сивият сектор е камъкът, който тежи и дърпа областта в средните позиции по показател средна работна заплата, въпреки, че тук се намира четвъртият по големина град в страната и един от основните икономически двигатели на Югоизтока – Бургас. Това стана ясно от думите на Мая Сариева- областен координатор на КНСБ.
Днес синдикалната организация представи пред журналисти своята позиция по темата за анонсираната социална тежест към заплатите, залегнала в бюджета за следващата година, която обаче няма да бъде въведена, след като финансовото министерство даде „крачка назад“. От КНСБ посочиха, че очакват минималната заплата в бюджетната рамка за 2025-та да бъде 1077 лева. Синдикалистите са на мнение, че увеличение на заплатите ще има в редица публични сектори.
Сариева посочи, че в конфедерацията на независимите синдикати в България членуват 15 000 души от област Бургас. В региона има повече от 400 синдикатлени организации, сформирани в почти всички икономически сектори. През третото тримесечие средната работна заплата в Бургаско е 1792 лева, което отрежда на областта 14 място в България. На въпрос на zonaburgas.bg за това какви са причините за това, Сариева отговори, че КНСБ има данни от работещи, че има много хора заети в „сивия сектор“.
„Ние сме туристически град и област. Хотелиери все още назначават неофициално служители. Това е нещото, което наблюдаваме като в проблем в цялата страна. Но младите хора, които работят по морето през лятото не мислят все още, че в един момент ще достигнат възраст за пенсиониране и ще имат нужда от официален трудов стаж, за да получат пенсия“, посочи Мая Сариева. По думите ѝ, голям процент от данъците, които трябва да постъпват в хазната просто липсват, което отваря огромни дупки в бюджета.