Днес, 4 февруари, отбелязваме Световния ден за борба с рака. Мотото тази година е „Уникални и единни“, с акцент върху персонализираната грижа и значимостта на индивидуалните истории на пациентите.
Ракът на гърдата е най-често срещаното онкологично заболяване сред жените както в световен мащаб, така и в Бългия. През 2022 г. в България са диагностицирани над 3500 нови случая, а над 1400 жени са починали от това заболяване.
Ранната диагностика е от съществено значение за успешното лечение. Въпреки това, в България често се наблюдава късно откриване на заболяването, особено при по-млади жени.
През октомври 2024 г. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Министерството на здравеопазванстартираха информационни и скринингови кампании, насочени към повишаване на осведомеността и ранното откриване на ра на гърдата. ([nhif.]ttps://www.nhif.bg/bg/nzok-za-teb/useful/641?utm_source=chatgpt.com))
Наскоро изследвания показаха, че изкуственият интелект може да бъде полезен при ранното откриване на рак на гърдата,дентифицирайки жени пивишен риск години преди диагнозата.
В България има организации, които предлагат подкрепа и информация за засегнатите от рак на гърдата, като Българското дружество за борба с рака на гърдата и други гинекологични заболявания. (bbca.bg)
Редовните профилактични прегледи и информираността са ключови за превенцията и успешното лечение на рака на гърдата. Нека на този ден си припомним значението на ранната диагностика и подкрепата за засегнатите от това заболяване.