10.5 C
Бургас
сряда, януари 29, 2025

The Guardian: Българската полиция e „блокирала спасяването“ на трима мигранти, които по-късно замръзнаха до смърт

Българските власти са обвинени, че са пренебрегнали обажданията за спешна помощ и са възпрепятствали спасяването на трима тийнейджъри от Eгипет, които по-късно са починали при минусови температури близо до българо-турската граница в края на декември.

Това твърди в свой материал The Guardian, цитирайки доказателства, събрани от две хуманитарни организации, които съдържат снимки, свидетелства и геолокации, за които се твърди, че показват неуспеха на властите да спасят момчетата, които са викали за помощ, докато са се борели със студа, загубени в горите около Бургас.

Организациите No Name Kitchen (NNK) и Collettivo Rotte Balcaniche (CRB) казват, че техният доклад Frozen Lives разкрива една по-обширна картина на бруталността срещу мигрантите по границите на Европа.

Българската граница с Турция е често срещан пункт за преминаване на хора, които се надяват да намерят убежище в Европа, но през последните години има добре документирани нарушения на правата на човека, включително твърдения за незаконно връщане на търсещи убежище в Турция, пишат от The Guardian. Теренът там е сложен – скалист и хълмист, с минусови зимни температури и силни ветрове.

NNK и CRB казват, че са били предупредени за първи път сутринта на 27 декември 2024 г., че са били направени обаждания до горещата линия за спешни случаи, създадена от група благотворителни организации. Обажданията се отнасят до трима тийнейджъри „с непосредствен риск от смърт“, като са идпратени и GPS местоположения.

След това активистите се опитали многократно да се свържат с официалния номер за спешни повиквания 112, както и със самите момчета. Твърди се, че българската гранична полиция е възпрепятствала опитите за спасяване от страна на организациите, въпреки че е й е бил показан видеозапис на едно от момчетата в снега.

Момчетата, по-късно идентифицирани като Ахмед Самра на 17 години, Ахмед Елаудан на 16 години, и 15-годишният Сейфала Елбелтаги, по-късно бяха открити мъртви, като Ахмед Самра беше открит с „отпечатъци от кучешки лапи и отпечатъци от ботуши около тялото му“. Това кара организациите да заключат в доклада си, че „граничната полиция вече го е намерила, може би все още жив или мъртъв, но е избрала да го остави там на студа“.

Активисти, които се се върнали на мястото по-късно, казват, че са открили, че всички следи от отпечатъците са били заличени. Един от онези, които са открили тялото на едно от момчетата в снега, казва, че гледката е завинаги запечатана в паметта му.

Било открито, че тялото на едно от момчетата е частично изядено от животно.

Докладът описва систематичния тормоз над спасителните екипи на организациите при рязко падащите температури през декември, както и нападение срещу една от техните коли, която те са били принудени да изоставят от граничната охрана и по-късно открили с изпочупени прозорци и винтове в двигателя.

Паспортите и телефоните на един спасителен екип са били конфискувани от полицията, взети са и пръстови отпечатъци и снимки. Една жена активистка е била обискирана в полицейското управление.

„Бях отделена от моите приятели мъже и ме претърсиха съблечена пред двама гранични полицаи. Накараха ме да седя там, докато претърсваха чантите ми“, разказва тя пред The Guardian. „Бях в цикъл и се чувствах дълбоко неудобно и ненужно да ме карат да стоя там гола. Имаше чувството, че всяко действие, което полицаите предприемат, е само за да ни сплашат и изплашат и да ни попречат да направим нещо подобно отново.“

По време на друг опит за спасяване, една група е била принудена да върви около 10 км до най-близкия град, докато е била следвана от гранична полиция в колата си.

Няколко правозащитни организации алармираха през последните години за това, което според тях е рязко нарастване на набелязването на тези, които показват солидарност и работят с търсещи убежище и мигранти в цяла Европа.

Миналия септември светлините на прожекторите отново бяха насочени към българските власти, след като разследващото издание Balkan Insight разкри доказателства, които предполагат, че служители на граничната агенция на ЕС Frontex са били сплашвани да мълчат относно нарушенията на правата, на които са били свидетели на българската граница.

В светлината на смъртта на тийнейджърите, NNK и CRB призоваха за „независимо, официално разследване“ на „системно насилие и небрежност от българските власти“ и „унизително отношение към хората в движение“.

„Не трябва да е отговорност на притеснените активисти да достигнат до хората в гората – граничната полиция е обучена да го прави и й плащат за това. Напълно шокиращо е, че трима непълнолетни са замръзнали до смърт в гората, въпреки че са били подадени множество сигнали на 112. Това е огромен провал за всички. Не само на българската полиция, но и на ЕС като цяло и на всички негови страни-членки“.

Българското вътрешно министерство отхвърли обвиненията и каза, че граничните сили са реагирали своевременно на сигнали за бедстващи младежи, като са изпратили патрули „незабавно“, но телата са открити на различни места от първоначално предоставените.

Отбелязва се, че разследванията по тези случаи продължават, като се добавя, че граничната полиция не е „допуснала или толерирала каквото и да е изразяване на нечовешко или неуважително поведение на своя персонал към гражданите. И това важи за всички граждани и всички граждани на трети страни, които са влезли незаконно на територията на страната.

„През 2024 г. са проведени 515 издирвателно-спасителни операции от Главна дирекция „Гранична полиция“ на България с цел оказване на медицинска помощ на граждани на трети страни, успели да влязат незаконно в страната“, съобщиха от министерството. „Нашите патрули реагираха на всички тези сигнали своевременно, имайки предвид колко важно е това, когато човек е изложен на екстремни климатични условия“./Източник: dnes.bg

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук