Десетки граждани се събраха в почивния ден за заупокойната молитва, с която беше почетена паметта на жертвите от комунистическия режим. Тя бе отслужена пред паметника, който се намира в градинката срещу Апелативния съд в Бургас. По традиция нейни организатори са СДС, които дълги години водиха борба за създаване на паметника, както и Съюзът на репресираните от комунизма. На събитието присъстваха членът на НИС на СДС и общински съветник от Реформаторския блок Тошко Иванов, младежкият лидер на сините Дончо Златев, д-р Андрей Найденов от Съюза на репресираните, народни представители от ГЕРБ, членове на БЗНС, председателят на Дружеството на бургаските художници Митко Иванов и много граждани.
Денят за почит към жертвите е 1-ви февруари, но понеже датата е през работната седмица, Бургас го отбеляза в събота.
„Има закон, който признава комунистическия режим за престъпен. Парламентарната асамблея на Европа постави знак за равенство межди фашизма, националсоциализма и комунизма, но все още в България хората се отнасят толерантно към този човеконенавистен строй. Учудваща е за мен толерантността както по отношение на близкото минало, така и към паметниците на тоталитарния режим. Трябва да преминем този етап и да ги сложим в една експозиция, а който иска може да ходи и да им се кланя”, заяви Тошко Иванов.
Според него и според председателя на Съюза на репресираните в Бургас д-р Андрей Найденов реакцията на БСП с „шумната” минута мълчание в Народното събрание на 1-ви февруари е показала обвързаността на БСП към режима.
„Вместо да се отрекат от това престъпно минало, те продължават да го толерират, което е много жалко. Успешните нации са тези, които, макар да са претърпели такива режими, са се отърсили, преживели са катарзис и не изпитват носталгия към тях. Представете си сега в Германия улиците да са окичени със свастики или с хитлеристки символи. Ще го толерират ли това самите германци и изобщо всички? А в момента не
само Бургас, а цяла България е изпълнена с комунистически символи”, допълва Тошко Иванов.
Той споделя, че срещу изграждането на паметника на жертвите на комунизма е имало съпротива 27 години както в Общинския съвет, така и в обществото. А мисията на този паметник е хората, които не знаят къде са гробовете на техните близки, да могат да ги почетат, да запалят свещ и да им поднесат цветя.
Според него е крайно време обществото да не се съмнява дали режимът е бил добър или лош.
„Комунистическият режим е обявен за престъпен. Тъй като сме правова държава нека не подлагаме под съмнение добър ли е бил или лош. Истинската българска история трябва да бъде изучавана обективно. Когато историята на един народ бъде отнета, първото поколение, родило се след това, е тълпа, а второто вече става стадо. Ние не искаме българският народ да бъде стадо. Затова категорично настояване за изучаване на цялата истина и всички да знаят какви са били престъпленията на този режим”, допълва Тошко Иванов.