8.7 C
Бургас
сряда, април 9, 2025

Водолази от Созопол и Варна чистят Созополския залив /снимки/

Водолази от Созопол и Варна се обединиха за почистване на Созополския залив. Все повече замърсяване на бреговете и морето с мазут и отпадъци. Затова водолазите и граждани от морските общини настояват за по-строг контрол от страна на институциите.  

Десетки водолази от Созопол и Варна се включиха в съвместна екологична инициатива за почистване на морското дъно в района на Созополския залив.

„Организираме акцията за почистване на пристанището в Созопол и плажовете за осма поредна година. Основно гуми вадим от морети, които са падали от лодките, части от лодки, железни предмети…Замърсяваме морети и с много пластмаса“, заяви водолазът Найден Недев- организатор на акцията.

Акцията, организирана от местни клубове по гмуркане и подкрепена от доброволци и местната администрация, има за цел да привлече вниманието към нарастващото замърсяване на Черно море и необходимостта от спешни мерки за опазване на морската екосистема.

 „Виждали сме на други места по света как има институции, които с кораби, с хеликоптери се следят за замърсяване на морето. Тук, ако мине кораб и си изхвърли мазут в морето, няма кой да го хване. Няма санкции! „, сподели Аркадий Атанасов-член на УС на Рибарско дружество в Созопол.

По време на операцията бяха извадени стотици килограми отпадъци – пластмасови бутилки, автомобилни гуми, метални предмети и дори стари рибарски мрежи. Много от отпадъците са резултат от човешка небрежност и липса на контрол върху изхвърлянето на боклук както от сушата, така и от плавателни съдове.

„Черно море е нашият дом, нашето богатство. То е източник на храна, туризъм и културна идентичност. Ако не го пазим, ще загубим много повече, отколкото си представяме“, сподели един от водолазите, участвали в акцията.

Черно море страда от сериозни екологични проблеми, включително замърсяване с пластмаса, нефтопродукти и тежки метали, прекомерен риболов и нарушаване на биологичното равновесие. Последните проучвания сочат тревожни нива на микропластмаса в морската вода и организмите, което оказва влияние не само върху морския свят, но и върху човешкото здраве.

Организаторите призовават гражданите, бизнеса и институциите да поемат отговорност и да се включат в инициативи за устойчиво управление на морските ресурси. Очаква се подобни акции да се провеждат редовно в различни точки по Черноморието, с цел повишаване на осведомеността и реално намаляване на замърсяването.


ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here