„Дечко Стоев” – това е името на новата градска художествена галерия в Поморие. Модерният двуетажен културен дом днес официално отвори врати, за да посрещне първите ценители на високото изкуство.
Церемонията по откриването започна с празничен водосвет и приветствено слово от кмета Иван Алексиев. „Решихме откриването на галерията да бъде точно днес, в Деня на народните будители, защото за нас това не е рязане на поредната лента. С откриването на градската художествена галерия в този ден, ние целим да запазим духа и паметта българска, да я предадем на нашите деца и на нашите поколения“, каза кметът на община Поморие.
Той благодари на всички, които са допринесли за успешната реализация на проекта и припомни, че сградата е на повече от сто години, винаги е изпълнявала обществени функции и е носила удовлетворение на много хора. „Мисля, че успяхме да запазим тази традиция и поставихме още една скъпоценна перла в короната на Поморие”.
В рамките на събитието всички присъстващи имаха уникалната възможност да се докоснат до оригинални творби, създадени преди повече от 100 години от класиците в българското изобразително изкуство – Майстора, Мърквичка, Дечко Узунов и други.
Представителната изложба „Българско изкуство” ще остане в новата градска галерия до 10 декември 2016 година.
За доброто празнично настроение се погрижиха вокален ансамбъл „Фортисимо” с ръководител Милена Добрева, Градският духов оркестър с диригент Ангел Панцирков и възпитаници от НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров”.
Сред официалните гости на събитието бе арх. Явор Стоев – един от наследниците на художника и почетен гражданин на Поморие Дечко Стоев. Събитието уважиха още народните представители Димитър Бойчев и Румен Желев, Виолета Илиева – началник на РУ Образование – Бургас, представители на Министерството на културата, на фирмите изпълнители, общински съветници и художници.
Изграждането на галерията се извърши по проект „Осигуряване на достъп до културно наследство и културни продукти в Община Поморие чрез отваряне за посещения на сгради с културно-историческа стойност и разработване на нови дигитални съдържания в областта на културното наследство“, като получи 100 % безвъзмездна финансова помощ по Програма БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства”, финансирана чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) 2009-2014 г.