Екоминистър Ивелина Василева, заедно с кмета на Бургас Димитър Николов направи днес проверка на място, за да установи ликвидирани ли са щетите от разлива на гориво от продуктопровод на Лукойл.
Главният еколог на нефтената рафинерия съобщи, че се използват препарати, бонови заграждения и специални абсорбиращи материали за отстраняване на разлива по повърхността на водата. „В момента се прекрати вече активното изнасяне на бензин , това са вече остатъчни фракции, които в момента са разтворени във водата. Почне ли да се оцветява, да стане изцяло жълто , както е станала кърпата, значи е наситено с продукт, сменя се и се поставя нова.”, обясни Николай Новачев- главен еколог на Лукойл.
Директорът на екоинспекцията в Бургас Таня Манолова също твърди, че има чувствително подобрение на ситуацията в засегнатия от разлива периметър, а в защитеното езеро Вая не са открити мъртви птици.
„Два дни ходиха колегите , експертите по биоразнообразие, не се намериха мъртви птици и бозайници, единствено риби са понесли щети”, заяви пред медиите инж. Таня Манолова- директор на РИОСВ Бургас
Екоминистър Ивелина Василева се запозна на място с ликвидирането на щетите от разлива и съобщи, че вчера е връчен актът на „Лукойл Нефтохим“ Бургас в размер на 100 000 лв.
„Наложената санкцията е най-високата, която предвижда Закона за опазване на околната среда, ще предложим текстове за промяна на таваните в случай на възникване на подобни инциденти.”
Министър Василева каза още, че ще направи проверка на сигнала на Българска фондация Биоразнообразие и Българско дружество за защита на птиците за намерена мъртва чапла в езерото „Вая“.
„Имаме възможност да упражним контрол по Закона за биологичното разнообразие , по който е предвидена санкция за унищожаване на защитени видове, както и на местообитания.”
Кметът на Бургас още веднъж потвърди, че въздухът в близките на разлива села е чист.
„ Няма наличие на въглеводороди . Сутринта последните анализи на подвижните ни станции Братово и Долно Езерово показаха отрицателни стойности, но това не значи, че този мониторинг няма да продължи”.
Община Бургас също ще поиска финансови компенсации от Лукойл, за направените разходи по ликвидирането на щетите.
„Освен преките разходи на общинските служители и цистерни, които бяхме мобилизирали, с моя заповед бяха пренасочени цистерни и на частни компании. Очаквам те да изпратят своите разчети за разходи”, информира Николов.