81% от българите смятат, че най-важната роля на жената е да се грижи за дома и семейството. Това сочи ново проучване на „Евробарометър” за половото равенство в страните от ЕС. На противоположно мнение са почти всички жители на Швеция. От тях едва 11% смятат, че най-важната роля на жената е да гледа семейството. Като цяло в ЕС 54% смятат, че не това е най-важната роля на жената. Също така 81 % от българите смятат, че най-важната роля на мъжа е да печели пари. В същото време в Швеция едва 10% разсъждават по същия начин.
България попада и в челната четворка на общества, които смятат, че е по-вероятно жените да взимат решения, базирани на емоциите си – 83% са отговорили с „да”, което е равно на данните за Чехия и Словакия.
За 62% от българите е приемливо мъжете да плачат, което е най-ниският процент в ЕС. На противоположното мнение са 32%. Отново на срещуположния полюс е Швеция, където за 99% от анкетираните е приемливо мъжете да плачат, а за едва 1% – не е.
Според изнесените данни България е на първо място по полови стереотипи в ЕС. Склонността към полови стереотипи е най-ниска в Швеция (3%), Дания (4.4%) и Холандия (4.6%). Колкото по-на изток отиваме, толкова повече се покачва индексът за полови стереотипи, сочи проучването на „Евробарометър“.
Голяма част от българите смятат, че в политиката у нас е постигнато полово равенство. 64% от нашите сънародници са отговорили с „да” на този въпрос. С най-висок процент в това отношение са отговорили жителите на Дания – 75%.