„135 години на учение и порив сред чудното тайнство на познанието. 135 години педагогически, творчески, съзидателен труд! 135 години духовно израстване и извисяване на ученици и учители! Честито!“ – с тези думи бе открит днес празничния концерт по случай патронния празник на най-голямото несебърско училище – СУ „Любен Каравелов“. Проява, която препълни салона на читалище „Яна Ласкова“, започна с посрещане на училищното знаме и изслушване на химна на Република България. Програмата редуваше стихове с песни, танци и скечове, изпълнени от талантливи ученици, възпитаници на образователната институция.
И тази година дете изпълни цитат от творчеството на големия патриот Любен Каравелов, останал и до днес емблематичен с любовта и преклонението пред България: „..Обичам те, мое мило Отечество!…Ти си оная благословена земя, която цъфти, която е пълна с нежности, със сияния и величие, следователно ти си ме научило да обичам и да плача над всяко едно човеческо нещастие — а това е вече много за един човек.“.
Нескрита емоция се усети в обръщението на директорката на СУ „Любен Каравелов“ Тодорка Желязкова, която в словото си пожела здраве и успехи на всички присъстващи – ученици, учители, служители. На учителите пожела също така да продължават да даряват с обич и знания учениците си, а учениците увери, че всичко, което се прави в и за СУ „Любен Каравелов“ цели постигане на високи резултати в образованието им, които ще помогнат за успешната им реализация в бъдеще.
Емоционален бе и поздравът на кмета на Несебър Николай Димитров, който присъства на празничното отбелязване на 135-тата годишнина от основаването на училището, чийто възпитаник е. „Всеки път, заставайки пред Вас, се вълнувам, защото едновременно се връщам назад към спомените си, но също така изпитвам удовлетворение, че с екипа ми подобряваме образователната инфраструктура на училището. Точно преди една година открихме пристройка с четири класни стаи за нуждите на СУ „Любен Каравелов“, изградена със средства от бюджета на общината. Мислейки в перспектива, ние ще продължим да надграждаме материалната база на училището, като предстои да проектираме сграда в Несебър, която ще е филиал на СУ „Любен Каравелов“. След три години, когато стане задължително децата ни да учат само една смяна, ние ще сме изпълнили отговорността си към тях, осигурявайки комфортни и съвременни условия за обучение, съобразени с европейските директиви и изисквания на МОН.“, бяха част от думите в обръщението на градоначалника. Кметът не пропусна да сподели, че общината подготвя и проект за саниране на училището и подобряване на спортната му база.
В празничния концерт взеха участие възпитаниците на клуб „Художествено слово“, които поднесоха рецитал със стихове, посветен на България. Децата от третите класове зарадваха присъстващите с популярната песен „Де е България”, а Фолклорна група “Незабравка” изигра атрактивeн мизийски танц. След това първокласничката Никол Димитрова изпълни песента „Неделна магия“, чийто шеговит текст усмихна публиката. Закачливи бяха и двата скеча, които деца от студио „Таланти” изпълниха и разсмяха многократно публиката. Модерна линия в концерта внесоха песните „Simply the best“ в изпълнение на Габриела Колева от Х клас и „Shape Of You“, представена от момичетата от шести клас Ивана, Дидка, Алекса, Симон и Джесика в компания с Григория, Анна-Мария и Любомира. Група за обработен фолклор „Славееви гласове” изпълни микс от 5 песни, а след това всички участници се събраха на сцената за последната песен, чийто солист бе Христо Банков – „ Моя страна, моя България” . С изслушване на Многая лета и изправяне на крака на присъстващите завърши празничното честване на патронния празник на училището.
Събитието уважиха дългогодишни преподаватели в СУ „Любен Каравелов“ и един от бившите му директор Димитър Чаталбашев.
Поздравителни адреси по случай 135-тата годишнина от основаването на училището имаше от НЧ „Яна Лъскова“ -Несебър, Общински детски комплекс- Несебър, от детските градини в Несебър – „Яна Лъскова“ и „Калина Малина“, ДГ „Усмивка“ – с. Гюльовца, ДГ „Пролет“ – с.Тънково, ОУ „Св.Св. Кирил и Методий” –с. Радва.