Нова, изключително важна църква в духовния живот на Созопол откриха археолози в центъра на града. „Ако една църква в средновековието е построена отвън крепостната стена на града, това е белег на могъщество, богатство и сигугорност за този град. Новооткритата църква в Созопол е доказателства ,че градът е преживявал период на разцвет, след като е построил един от храмовете си извън защитните стени”- отбеляза директорът на НИМ Божидар Димитров.
Според директора на Регионалния бургаски музей Цоня Дражева църквата вероятно е от VI век и е кръстокуполна и трикорабна. Сградата първоначално е била смятана за нещо, свързано с охраната на крепостта. Впоследствие се оказало, че това е трикорабна базилика, вероятно от VІ век. Тя е функционирала със сигурност до ХV век – 1453г, когато всички Черноморски градове, заедно с Константинопол, стават част от Османската империя. Това е 50-60 години по-късно от останалите градове във вътрешността на страната.
Епископията на Созопол, създадена в V в. – един от най-ранните епископски центрове, продължава да функционира до ХVІІ век. Това дава възможност тази църква да е съществувала и тогава. Археолозите очакват около нея да бъде открит един голям некропол. Според тях тя е паралелна на църквата, открита през 1979-80г. под читалището.Олтарната част на църквата е 6 метра. Централният наос, или мястото за богослуженията е около 12 метра. Предверието още не е разкрито, то може да достигне и до 18 метра. Църквата е била точно срещу входа и може да се окаже много важна. Има аналогии в други градове, включително и в Царевград – Търново, в Перник и други известни крепости, сред които е и Несебър, но там църквата е от вътрешната страна на крепостта поради малкото място на полуострова. Това е сграда, в която са се извършвали много официални церемонии, свързани с духовния живот на Созопол. Той е бил важен епископски център и трима от неговите епископи са станали патриарси в Константинопол в периода ХІІ-ХІІІ век. Очаква се да бъдат открити и мощи на светци. Църквата се намира в близост до храма „Св. Св. Кирил и Методий“. Близостта на новият и стария храм показва, че мястото е било със специално духовно значение в Созопол.