„Бърдмен, или неочакваната добродетел на невежеството“ на Алехандро Гонзалес Иняриту получи четирите най-важни статуетки – за филм, режисура, оригинален сценарий и операторско майсторство, съобщи 24 часа.
Четири „Оскара“ взе и „Грандхотел Будапеща“ – за грим, костюми, сценография и за музиката на Александър Депла.
Победителят от „Сънданс“ „Камшичен удар“ получи три статуетки – за поддържаща роля на Дж. К. Симънс като строг до жестокост преподавател по музика, а също и в категориите „звуково смесване“ и „монтаж“
.“Оскар“ за най-добър актьор получи феноменалният Еди Редмейн за ролята на физика Стивън Хокинг във филма „Теорията на всичко“. За най-добра актриса пък бе избрана Джулиян Мур за „Все още Алис“. След 5 номинации тя най-сетне получи награда за превъплащението си във болна от алцхаймер преподавателка.

Патриша Аркет, която беше изчезнала от киното, получи наградата за женска поддържаща роля в драмата „Юношество“.
Биографичният филм за Адам Тюринг „Игра на кодове“ при осем номинации получи само един Оскар- за адаптиран сценарий. Сценаристът Греъм Мур посвети наградата на всички тийнейджъри с различна сексуална ориентация, които растат объркани.
Големият губещ беше „Американски снайперист“, който взе единствено статуетка за звуков монтаж при номинации за главна мъжка роля на Брадли Купър и за филм.
Ето и кои са носителите на „Оскар“ 2015:
Най-добър филм: „Бърдмен“
Главна мъжка роля: Еди Редмейн – „Теорията на всичко“
Главна женска роля: Джулиян Мур – „Все още Алис“
Режисура: Алехандро Иняриту – „Бърдмен“
Поддържаща мъжка роля – Джей Кей Симънс – „Камшичен удар“
Поддържаща женска роля – Патриша Аркет – „Юношество“
Оригинален сценарий: „Бърдмен“
Адаптиран сценарий: „Игра на кодове“
Операторско майсторство: „Бърдмен“
Музика: „Гранд хотел Будапеща“
Оригинална песен: Glory – „Селма“
Монтаж: „Камшичен удар“
Дизайн на костюми – „Гранд хотел Будапеща“
Грим и прическа – „Гранд хотел Будапеща“
Чуждоезиков филм: „Ида“
Късометражен игрален филм: „Телефонно обаждане“
Късометражен документален филм: „Кризисна телефонна линия – За ветерани натиснете 1“
Звуков монтаж: „Американски снайперист“
Звуково смесване: „Камшичен удар“
Визуални ефекти: „Интерстелар“
Късометражен анимационен филм: „Празник“
Пълнометражен анимационен филм: „Героичната шесторка“
Пълнометражен документален филм: „Гражданин 4“
Сценография: „Гранд хотел Будапеща“
Церемония на годината започна в 3.30 ч българско време в „Долби тиътър“ в Лос Анджелис. Водещ беше комикът Нийл Патрик Харис, който имаше тежката задача да влезе в ролята след Елън Дедженеръс, която миналата година събра рекорден брой зрители пред екрана. Той много се постара, дори излезе по боксерки на сцената, за да се пошегува с най-известната сцена от „Бърдмен“. Въпреки това всички критици обявиха целемонията за изключително скучна. Дори Лейди Гага избяга от обичайната си екстравагантност и пя в семпла бяла рокля за 50-годишнината на мюзикъла „Звукът на музиката“. Тя изпълни песента великолепно, но също бе определена като скучна.
Какво казаха наградените
Мексиканецът Алехандро Гонзалес Иняриту, режисьорът на най-печелившия филм тази година „Бърдмен“ посвети наградата на сънародниците си и им пожела да намерят правителството, което заслужават, а на новодошлите имигранти в Щатите – да намерят приема, който е намерил той.
Джулиан Мур, която получи „Оскар“ за главна женска роля за „Все още Алис“ – първата й награда след 5 номинации: „Четох в една статия, че получаването на „Оскар“ удължавало живота с 5 години. Ако е вярно, искам да благодаря на академията. Няма такова нещо като най-добра роля, за мен е чест да бъда номинирана наред с останалите актриси в категорията…“ Тя посвети наградата на режисьора на „Все още Алис“, който също страда от Алцхаймер и призова да се инвестират повече средства в търсенето на лек за болестта.
Патриша Аркет, най-добра актриса в поддържаща роля, изрежда цяла страница благодарности. Актрисата, която в последните години е позната предимно от сериали, се е включила в проекта на Ричард Линклейтър, сниман цели 12 години, явно с успех. Време е жените в Щатите да получат равни права, заявява накрая на дългата си реч Аркет, аплодирана горещо от Мерил Стрийп.
Получавайки статуетката за адаптиран сценарий за „Игра на кодове“ Греъм Мур каза: „Когато бях на 16 години, се опитах да се самоубия, защото се чувствах различен, сякаш не съм на място тук. Посвещавам „Оскара“ на онова хлапе, което днес се чувства така“.















