Всяка година последната сряда на февруари е известна като Ден за борба срещу тормоза в училище. Познат е също и като „Ден на розовата фланелка“. На този ден участниците носят розово, за да символизират своята позиция и неприемане на тормоза в училище. Своята позиция днес ще изразят учениците от всички училища на територията на община Созопол. Ще ги подкрепят учителите и обществеността, родителите и близките, защото училището е свята територия.
Денят на розовата фланелка се провежда за втори път в училищата в Созопол и Черноморец, но за първи път толкова масово. С подготовката са се заели обществените възпитатели към Общинската комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица, както и самите ученици, като във всяко училище те подготвят специална програма и събития, с които да изразят подкрепата и солидарността си към стотиците ученици по света, които биват тормозени и малтретирани в своите училища.
Всичко започва през 2007г. като протест срещу инцидент, свързан с тормоз в едно училище в Канада. Тогава събитието е организирано от двама ученици – Дейвид и Травис. При откриването на учебната година в тяхното училище, група по-големи ученици се подигравали и тормозили един деветокласник, че дошъл с розово поло, докарвайки го до плач. На следващия ден, споменатите двама ученици решават да купят и разпространят сред съучениците си 50 розови тениски в подкрепа на тормозения техен приятел. Тази инициатива бързо става популярна сред други училища чрез sms-и, имейли и медии.
През 2008 г. премиерът на Британска Колумбия обявява този ден от февруари за ден срещу тормоза в училище. Всяка следващата година все повече ученици го честват, идвайки в училище с розови тениски и дрехи, на които пише „Тормозът спира тук“ и „Ден на розовата фланелка“. Скоро инициативата се подема и от хиляди училища по целия свят. За първи път в България се отбелязва през 2012г.