Експерти от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) установиха 55 заети гнезда на качулати корморани общо на двата острова Св. Иван и Св. Петър до Созопол. Гнездящите качулати корморани са се увеличили с близо 50% спрямо миналата година, когато бяха установени 37 заети гнезда.
Качулатият корморан е най-редкият от трите вида корморани, които се срещат в България и е изключително морски вид. Храни се само в морски води, като може да лови дънни риби на дълбочина над 60 метра. Видът гнезди единствено на отвесни морски брегове. Островите Св. Иван и Св. Петър са единственото находище на вида по южното Черноморие и са от изключителна важност за вида у нас.
Колонията на двата острова, установена за първи път от БДЗП през 2013 г., е единствена за Южното Черноморие и броят на гнездящите двойки расте с всяка година. Островите предлагат множество удобни скали за гнездене на видимо увеличаващата се колония. Те са единствените места за нощувка на хранещите се по южното Черноморие корморани и особено през зимните месеци приютяват стотици екземпляри.
Кормораните делят острова заедно с най-голямата колония на жълтокраки чайки в България. За съжаление има незаконна практика да се събират яйцата на чайките, гнездящи на островите, което води до сериозно безпокойство и за двата вида.
Събиране на яйца бе констатирано и по-време на сегашното посещение на островите. Тези практики са нарушение на закона за биологичното разнообразие, а извършването им в размножителен период на птиците води и до силно безпокойство за видовете. По този начин, освен че се намалява гнездовия успех, птиците се възпрепятстват да отглеждат своите малки и да полагат необходимите грижи за тях.