Пролетната умора засяга 50% от хората и е една от най-честите причини за физическото неразположение през този период. Жените са по-уязвими към депресиите, тъй като са по-емоционални в своите възприятия, т.е. тяхната психика е по –уязвима. Оплакванията са общо неразположение, сънливост, слаба концентрация, раздразнителност.
Дърветата разцъфват, птичките започват да пеят, природата се пробужда за живот, а хората сякаш заспиват и изпадат в депресивни настроения. В този период организмът ни не успява да реагира на пролетното събуждане.
Всички живи същества се подчиняват на биоритмите. В зависимост от тях се променя и нашето здравословно състояние и настроение. През пролетта се ускорява обмяната на веществата, клетките растат активно, а това разстройва дейността на някои органи. През зимата натрупаните от организма „запаси“ се изчерпват, а възстановяването им все още не е достатъчно активно. Затова проявите на отпадналост и понижаване на имунитета са често срещани. През зимните месеци човек се движи по-малко и прекарва повече време на закрито, което води до апатия,отпадналост, болки в мускулите и ставите.
През пролетта се засилва слънчевата радиация, а заедно с нея нараства и емоционалната възбудимост. Резките промени в атмосферното налягане предизвикват главоболие, общо влошаване на здравословното състояние, понижаване или повишаване на кръвното налягане. Промените във времето, значителните температурни амплитуди предизвикват допълнителен стрес.
Недостатъчното количество витамини и минерали предизвикват сънливост, понижаване на работоспособността, лесна умора, особено в края на работния ден. Настроението също рязко се променя. Денят нараства а организмът има нужда от време, за да се пренастрои към подобно натоварване.
Меланхолията и тревожността са чести спътници на пролетта. Слънчевата светлина оказва непосредствено влияние на здравето. Тя предизвиква нервни импулси, идващи от ретината и очите към хипоталамуса, който участва в регулирането на настроението, съня, апетита и нивото на хормоните.
Независимо на какво се дължат, тези състояния отзвучават за 2- 3 седмици.
Как да се предпазим?
• Засилената консумация на сезонните плодове и зеленчуци, съчетано с пиенето на много вода, определено събуждат и освежават тялото ни. Зареждаме се с витамини, минерали, течности и енергия.
• Пролетта не е правилният сезон за спазване на диети особено първите месеци. Организмът има нужда от разнообразна, богата на витамини и минерали храна, без злоупотреба с мазнини и въглехидрати.
• Увеличете двигателната активност. Това е най-сигурният път към свежест и добро настроение, прогонвайки мързела от себе си. Метаболизмът ще се активизира, ще подобрите настроението и формата си и лесно ще се настроите на лятна вълна.
• Спете достатъчно – поне по 7-8 часа в този период, за да сте в най-добра форма.
• Започвайте деня с контрастен душ и утринна гимнастика
• Носете дрехи с ярки и жизнерадостни цветове. Стойте повече време на слънце – това ще повиши настроените ви. Натурален антидепресант е триптофана, който се съдържа в шоколада, 1 парченце шоколад е достатъчно за да повиши настроението ви.