5.4 C
Бургас
вторник, ноември 26, 2024

10 млн. лв. за ново депо в Созопол

 Изграждането на регионално депо за твърди отпадъци в Созопол приключи в началото на годината. Ползата от най- голямото съоръжение за битови отпадъци в района на Южното Черноморие се отнася за три черноморски общини- Созопол, Приморско и Царево. През 2000 г. бе договорен меморандум за финансиране между Европейската комисия и Република България,  чрез който Европейската комисия  и Правителството на Република България се споразумяха  за следното: Инструментът за Структурна политика за Пред присъединяване / ИСПА/  да спомогне  , посредством отпускане на помощ за финансиране на мероприятие на ISPA № 2000/ BG/ 16/ P/ PE/ 002 под име “ Група от шест регионални площадки за депониране на отпадъци, разположени в Монтана, Русе, Перник, Севлиево, Силистра и Созопол. В последствие отпада предвиденото за изграждане депо в Перник,предвид неподходящата за изграждане площадка, определена за целта. zx500_3812491.jpgОбект “ Регионално депо за неопасни отпадъци -Созопол “ е  проектиран и изграден в съответствие с изискванията на Европейския съюз по опазване на околната среда. Ще обслужва  трите  черноморски общини- Созопол Приморско и Царево , което включва значителни територии от Южното Черноморие.Изхождайки от международното финансиране и междуправителственото   споразумение обекта е с национално значение. В Меморандума за финансиране ,Договорен между Европейската комисия и Република България  -Мероприятието  за „Регионално депо за отпадъци-Созопол“ и Претоварна станция Китен / на територията на община Приморско/ ,освен основното тяло на депото ,заедно с всички необходими сгради и съоръжения  е предвидено и изграждане на външни комуникации , включващи пътища за достъп , водоснабдяване ,силово захранване и др. Седемдесет и пет /75/ % от средствата за изграждането са осигурени по линия на предприсъединителните фондове на Европейския съюз – програма ИСПА,която отпуска под формата на грант средства, насочени към финансирането на мярката. Обемът на регионалното депо е 1 млн.133 хил.тона за 25 години, а стойността на инвестициите за цялостното му изграждане е 10 млн.лева. Дневният капацитет за обработка на битови отпадъци е 73 тона.Със стартиране на работата в него се цели да се затворят и рехабилитират старите депа за отпадъци, да се възстановят площите, използвани за депониране на отпадъци и подобряване състоянието на околната среда в региона и здравето на хората, живеещи в трите общини, обслужвани от депото в Созопол. Стойността на съоръжението е 10 млн. евро.

Депото е изградено в имот № 249 ,местност“Чоплака“,землище с.Равадиново,община Созопол, с площ 124 дка.  Ще приема отпадъци от черноморските общини Созопол, Приморско и Царево.Населението, което ще бъде обслужвано  включва постоянните жители на общините, които са 37 хил. души и голям брой туристи основно през летния сезон, които достигат до 200 хиляди за трите общини.

Град Царево и няколко от населените места в община Царево се намират сравнително по-отдалечено от новото депо – на разстояние до 60 км. С цел да бъде оптимизирано и гарантирано транспортирането на отпадъците от тези населени места , е установена станция за прехвърляне на отпадъци с основно предназначение да обслужва  общините Приморско и  Царево. Претоварната станция  се намира в околностите на град Китен / в непосредствена близост до терена на бившето депо/.Оттам, отпадъците,пресовани ,ще се транспортират със специализирани сметоизвозни машини до регионалното депо.

Претоварната станция представлява пункт за събиране и транспортиране на отпадъци от Общини Царево и Приморско

В частност за Созопол, като се вземе предвид близостта до Черно море, депото  намаля риска от проникване на отпадъчни води в морския басейн и се очаква  положително трансгранично въздействие.Предвижда се площадката на  депото да се усвоява поетапно.За тази цел е разделена на 4 клетки за депониране. В депото функционират две локални пречиствателни станции- за биологично пречистване на отпадъчни води и за пречистване на биогаз и факел. Ефектът от Регионалното депо за неопасни отпадъци- Созопол е голям и ще бъде осезаем за много кратък период от време. Сред екологичните и социални ползи от експлоатацията му са значителни подобрения на околното среда и човешкото здраве на местно ниво чрез намаляване замърсяване от отпадъци. Това ще доведе до намаляване замърсяването на подпочвените води и почвите, както и ограничаване на потенциалните вреди върху биоразнообразието в региона. Регионално депо- Созопол е част от ангажиментите на България пред ЕС в областта на околната среда и ще има положително въздействие върху макроикономическия растеж. Друг сериозен ефект от работата на депото е значителното подобрение на емисиите в атмосферата при депото, където ще се събира биогаз и ще се изгаря.Системата за пречистване и изгаряне на биогаз, която е част от цялото съоръжение ще намали емисиите на метан в атмосферата и това е в пълно съответствие с политиката на България по отношение на промените на глобалния климат.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук