Странджа е перфектната класна стая за изучаване на опазването на биоразнообразието! Неслучайно дълги години Българска фондация Биоразнообразие работи за номинирането на Странджа за Биосферен парк по програмата „Човек и биосферата“ на Юнеско. Това доведе до прекатегоризирането на резерват Узунбуджак през 2017-та и оттогава той се отвори за хората – на база опазеното природно и културно наследство.
Същевременно Странджа и районът на Черноморското крайбрежие са места, където ефектите от климатичните промени се усещат изключително силно и се отразяват на биоразнообразието в района. Тъкмо тази комбинация беше и причината лагерът на БФБ, посветен на климатичните промени да се проведе именно тук.
Последните 4 дни бяха истинска разходка във времето за участниците, които се потопиха в Терциера, изследвайки съхранените гори на първия резерват у нас – “Силкосия”. Там, благодарение на експертите от Природен парк “Странджа”, успяха да наблюдават редица реликтни видове, които на територията на целия Европейски съюз се срещат единствено в Странджа – като зелениката, странджанското бясно дърво, пухестото горянче и др.
Голямо внимание беше отделено и на опазените традиции и културно наследство, а младите учени успяха да съпреживеят една от най-големите магии на Странджа – нестинарските танци в с. Българи.
Завръщайки се към предизвикателствата на нашето време, младежите научиха за променящия се климат в региона и мерките, които лесовъдите от Държавните горски стопанства в Кости и Малко Търново прилагат за справянето с тях. Такива са например подмяната на иглолистни култури с традиционни за региона широколистни видове и работата в горите по Саарланския метод, при който се отглежда по-качествена дървесина като максимално се щади природата.
Любопитно за младежите беше и посещението на Черноморското крайбрежие край Синеморец и най-вече дюнните местообитания, обагрени в нежните цветове на защитени растения като морския ранилист и крайморското чадърче.