Общо четири лаборатории за научни изследвания с фокус върху системите за изкуствен интелект ще отворят врати в Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Лабораториите са изградени по проекта за създаване на Център за върхови постижения в областта на информатиката и информационните и комуникационни технологии и със средства по оперативна програма Наука и образование за интелигентен растеж. Един от основните фокуси на работата на изследователите и машините ще бъде събирането на големи бази данни, които да се използват в сфери като бизнес, медицина и производство.
Не за първи път Бургаският университет оставя отпечатък върху сферата на научноизследователската дейност и опознаването на новите технологии. Преди броени месеци университетът съвместно с Община Бургас създаде първия по рода си център за виртуална и добавена реалност в града. VR технологиите завладяват със своите необятни възможности, като за момента се използват най-широко в сферата на игрите и забавленията. Игрите с VR позволяват на участниците да се потопят напълно в сюжета и да се пренесат на невероятни места, като например да играят покер на яхта в Монте Карло или пък да се борят със злото, като се превъплътят в някой от любимите си супер герои. Виртуалното преживяване във Virteon Бургас също може да пренесе участниците във времето и пространството като ги заведе на древна разходка в праисторическите времена или пък на експедиция в Амазонската джунгла.
За разлика от виртуалната реалност, изследванията в сферата на изкуствения интелект са насочени към по-сериозни области и направления. Първата лаборатория за ИИ има за цел на първо място да събира медицински данни, които ще бъдат от полза при изследването на някои заболявания. Тя разполага с енцефалограф, чиято задача е да изследва невронните мрежи и това, което се случва в човешкия мозък, за да подпомогне разчитането на тази изключително сложна материя. Фокус на работата в новооткритата лаборатория „Интелигентни системи“ ще бъде и управлението на роботите и обработка на огромния набор от данни, като звеното е снабдено с високотехнологични машини, сред които хуманоидни роботи Robobuilder UXA-90, сензорен Dr. Robot Sputnik 3, и други. Освен това, лабораторията разполага с модерни хардуерни и софтуерни решения за разработването на AI системи.
Друга лаборатория, които е част от новооткрития проект, ще бъде насочена към местния бизнес и експерименталното производство. Университетът работи и по друг проект за малки лаборатории и умни роботи – Център за компетентност MIRACle, който е и най-високо оцененият в целия проект. Проектът включва още 2 малки лаборатории и общо 11 типа роботи, чиято работа е насочена към производството и има по-скоро практичен отколкото научен и изследователски характер. Целта е развитие на нови решения, процеси и технологии, като едновременно с това се стимулират партньорства с технологични компании от цяла Европа. Това ще доведе до създаването на висококачествени и конкурентни крайни продукти и ще затвори цикъла наука-образование-бизнес.
Заместник-ректорът на Бургаския университет проф. д-р Сотир Сотиров споделя, че най-интересен е моментът на колаборация между отделните видове роботи с отделна насоченост и начинът, по който те си комуникират и работят в синхрон.
Три от лабораториите в Бургаския университет вече отвориха врати, а четвъртата се очаква да ги последва съвсем скоро. Макар че голяма част от роботите и машините вече са закупени, тепърва предстои лабораториите да бъдат изцяло оборудвани и да бъде доставена цялата необходима апаратура, с която да заработят на пълни обороти.
Бургазлии вече имаха възможността да присъстват на ден на отворените врати в Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и да видят отблизо новите придобивки и лаборатории. Те се запознаха с високотехнологичните машини, сред които новият суперкомпютър и танцуващите хуманоидни роботи.
По проекта за Център за върхови постижения участват общо 5 висши учебни заведения от цялата страна, които се фокусират върху създаването на лаборатории с различни направления. Идеята е страната да разполага със споделена и високотехнологична инфраструктура за научно-изследователска дейност, която да подпомага обучението и развитието в технологичната сфера. Проектите в Бургаския университет са финансирани от Европейския фонд за регионално развитие с одобрен общ бюджет на стойност почти 30 милиона лева и ще продължат до края на 2023 г.