На 27 ноември природозащитната организацията проведе широка среща с местни рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Заедно с тях от „Грийнпийс“ – България обсъдиха ползите от морски резерват и заплахите за морето. Срещата беше подкрепена от Община Приморско и проведена в сградата на общината.
През последните месеци „Грийнпийс“ – България провежда разговори с местни рибарски групи, на които обсъжда най-подходящия начин за опазване на морето. „Всички населени места около резервата ще имат огромна полза от опазването на морската екосистема. Рибните ресурси ще нараснат, а това ще се усети веднага дори в Созопол и Царево, макар и двата града да се намират отвъд границите на резервата. Местният риболов не е застрашен, а само ще спечели от тази защита. Двумилната зона пред Китен и Приморско няма да е част от резервата и така местните рибари ще ползват морето както досега“, уточнява Кремена Ватева от „Грийнпийс“ – България. Тези двумилни коридори са резултат от диалога и сътрудничеството с местните рибарски общности. Резерватът ще позволи по-ефективен контрол върху нерегламентирани риболовни практики като дънното тралиране, които практически унищожават живота в Черно море и вредят на местния риболов.
Морските резервати водят до четирикратно увеличение на размера и количеството на рибата в морето, а ефектът от това бързо се пренася отвъд границите на защитената акватория. Водите стават по-бистри и чисти, тъй като организмите, които пречистват водата, се развиват необезпокоявано. „Огромни ползи би имало и за туризма. Подобни резервати са изключителна туристическа атракция на много места по света. Водите пред плажовете не се включват в резервата, както и вече съществуващите даляни и важните транспортни коридори. Това на практика може да направи плажовете около резервата най-търсените в страната“, допълва Кремена Ватева.
По време на срещата позициите на природозащитната организация и представителите на местните рибарски общности, туристическия бранш и местната администрация намериха пресечна точка в общата за всички цел заедно да съхраним Черно море за бъдещите поколения. Имаше пълно съгласие и по отношение на негативните ефекти от дънното тралене и необходимостта от прекратяване на тази незаконна практика. Как да запазим Черно море живо, обаче, е въпрос, по който не бе постигнато единодушие. След като бяха изложени аргументите на „Грийнпийс“ – България за необходимостта и ползите от защитена акватория в близост до брега, кметовете на Царево, Лозенец, Китен, Приморско и Созопол демонстративно напуснаха обсъждането, което не даде възможност за постигане на конструктивен диалог и общи решения.
„Грийнпийс“ – България продължава да работи заедно с местните общности за обявяване на поддържан резерват, в който ще са позволени определени човешки дейности, подпомагащи опазването на морето. Остава настояването, че това ще предостави нови възможности за развитие и ще бъде добър пример, който да бъде последван и от други черноморски държави. Предстои в близките седмици „Грийнпийс“ – България да внесе Предложението в Министерството на околната среда и водите.
Предстои „Грийнпийс“ – България да внесе Предложението в Министерството на околната среда и водите.