Бурното море взе няколко жертви през почивните дни. Морските гардове предупреждават туристите , да не рискуват , ако някой се дави пред очите им. Така животът си загуби мъж, тръгнал да спасява в морето двама чужди туристи в Созопол. Спасителите са имали още по-критична ситуацията.
Иван Георгиев от Института по водна базопасност разказа, че от 15 години са нямали такъв сериозен инцидент с групово давене.
„0сем човека едновременно започват масово давене, случаят е аналогичен с този на мъжа, удавил се в Созопол през уикенда. Двама от компанията влизат да се къпят в морето, съответно техни приятели, опитвайки се да им помогнат попадат в същата рискова ситуация. Спасителите, влизайки да ги спасяват се оказват с по двама на спасителния буй. В такива моменти плажът остава неохраняем, защото всички спасители в този момент са в морето”, казва Иван Георгиев.
Въпреки проблемът с намирането на спасителите концесионерите обещават спокойно лято.
„Всички плажове са обезпечени със спасители и медицински екипи. Както виждате на плажа тук в Поморие , на който се намираме в момента, има 8 поста и 16 спасителя”, заяви Кирил Спасов от Асоциация на концесионерите на морски плажове.
От началото на сезона регуларно се вземат проби и за чистотата на морската вода- и от РЗИ и от независима частна лаборатории.
„Правим мониторинг . Резултатите покзавта, че водата е чиста. Стандартът е един и същ, работим си по стандарт за пробовземане , като РЗИ , вкючително и за микроблиологията си има стандарт за работа”, казва Фатме Али-химик-аналитик от частна лаборатория.
По двама спасители на пост ще има до края на август. След това концесионерите имат право поетапно да ги закриват.