22.6 C
събота, октомври 5, 2024

Малко италианско селище с трима олимпийски шампиони

Италианският премиер Джорджа Мелони изрази специално своята благодарност на спортистите на страната, които на Олимпийските игри спечелиха общо 40 медала, 12 от които златни.

Италианско селище привлече вниманието пък с това, че има трима олимпийски шампиони, което е единствен случай в света.

Това е град Ронкаделе до град Бреша, област Ломбардия. Има 9 400 жители и трима олимпийски шампиони – Джовани де Дженаро (каяк слалом в бързи води), джудистката Аличе Беланди и Анна Данези – капитан на волейболния отбор. Това направи селището известно в целия свят. Случва се за първи път – едно малко селище да има толкова златни медалисти от Олимпийски игри, като този рекорд е голямата изненада от Игрите в Париж.

Кметът на Ронкаделе Роберто Гропели нареди камбаните да звънят празнично. Той заяви, че „за него е чест да има граждани, доказали се като шампиони в спорта и в живота“. Той уточни, че удовлетворението на хората е огромно и нямат търпение да посрещнат и да празнуват заедно с тримата златни олимпийци този исторически успех.

Ежедневникът „Il fatto quotidiano“ е установил, че ако Ронкаделе се впише в официалното класиране по медали, ще заеме 28-о място, изпреварвайки редица големи държави. За медиите Ронкаделе е „Ронкарекорд – световната столица на спорта“./БНР