Белтъкът миоглобин играе ключова роля в транспорта и съхранението на кислорода в мускулите
Когато тренираме или извършваме физическа дейност, нашите мускули се нуждаят от повишено количество кислород, за да функционират ефективно. Тогава на помощ идва един белтък – миоглобин, който играе ключова роля в транспорта и съхранението на кислорода в мускулите. По своята структура той наподобява хемоглобина – протеин, който съдържа желязо, пренасящ кислорода в кръвта, на който се дължи червеният ѝ цвят. Така на миоглобина се дължи червеният цвят на мускулите.
Защо да изследваме миоглобина?
Това изследване ще ни даде информация за състоянието на мускулите ни, особено на най-важния и натоварен сред тях – сърцето. При тежки увреди, миоглобинът се освобождава в кръвообращението. Повишените му нива могат да бъдат първият сигнал за мускулни увреди или наличие на сърдечен проблем. Той е един от най-ранните маркери за инфаркт на миокарда. Повишава се още 1-2 часа след сърдечната увреда, достига своя пик след 8-12 часа, а до 24 часа обикновено се нормализира. Негово голямо предимство е, че реагира бързо и рано, но е слабо специфичен, тъй като се съдържа не само в сърцето, а и във всички мускули в организма и повишението му може да се дължи на проблеми от различен мускулен произход. Затова, комбинацията на миоглобин с високочувствителен тропонин, който е специфичен за сърдечна увреда, може да ускори поставянето на диагнозата инфаркт на миокарда. Отрицателният резултат за миоглобин изключва диагнозата инфаркт. Положителният резултат за миоглобин обаче трябва да бъде потвърден с друг, специфичен за сърцето маркер, като тропонин, в подкрепа на диагнозата инфаркт. Ако тропонинът е нормален, трябва да се търсят други причини за повишените стойности на миоглобин.
Кога трябва да се изследва?
Изследването на миоглобин е в помощ при:
- Съмнения за инфаркт;
- Миокардит – възпаление на сърдечния мускул, което може да бъде причинено от вируси, бактерии или автоимунни процеси;
- Перикардит;
- Сърдечна недостатъчност;
- Кардиомиопатия;
- След хирургични процедури като байпас, стентиране, може да се наблюдава краткотрайно повишаване на миоглобина поради увреждане на тъканта по време на операцията.
- Рабдомиолиза – състояние, при което мускулните влакна се разрушават и миоглобинът се освобождава в кръвта. Излишният миоглобин се отстранява от организма през бъбреците, като високите му концентрации са нефротоксични и могат да доведат до остра бъбречна увреда и бъбречна недостатъчност. Нормално в урината не се установява миоглобин. Ако той стане откриваем в урината, това говори за опасност от бъбречна недостатъчност.
- Миозит, мускулна дистрофия.
Какво повлиява резултатът?
Употребата на алкохол и амфетамини, както и съпътстваща бъбречна недостатъчност могат да повишат нивата на миоглобина.
Къде можете да изследвате миоглобин?
Във всеки самостоятелен клон на лаборатория „Лина“ в областите: Бургас, Варна, Добрич, Пловдив, Пазарджик, Плевен, Ловеч, Стара Загора, Габрово, Сливен и Ямбол. С адресите и работно време можете да се запознаете тук.