На тържествена церемония в Кремъл руският президент Владимир Путин обяви анексирането на четирите области в Източна Украйна, където се проведоха т.нар. „референдуми“. Това е 15% от територията на страната. Церемонията се проведе в зала в големия кремълски дворец. На нея присъстваха проруските лидери на областите – Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска.
Петимата сложиха подписите си под документите, бяха бурно аплодирани от присъстващите на церемонията. След химна на Руската федерация, Владимир Путин събра ръцете на лидерите на четирите области в своите и започна да скандира „Русия“.

Очаква се голям концерт – митинг.
Путин вече подписа укази, с които признава независимостта на Херсонска и Запорожка област.
В периода 23-27 септември в четири области на Източна Украйна се проведе допитване – искат ли хората там да се присъединят към Русия. Москва обяви – 98% от местните са казали „да“.