
На 01.03.2023г. от 11:00 часа в заседателната зала на Община Малко Търново, ет.2 се състоя начална пресконференция по проект: BGENERGY- 2.002-0002-C01 „Подобрена енергийна ефективност в сградата на НЧ Просвета 1927 – с. Граматиково” .
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМЕИП) 2014-2021 г.
Бенефициент по проекта е Община Малко Търново.
Партньор по проекта: Норск Енерджи –Норвегия
Ръководителят на проекта г-н Деян Йотов откри пресконференцията.
След което представи екипа за управление на проекта и запозна присъстващите с помощта на мултимедийна презентация с финансирането, целите, предвидените дейности и очакваните резултати след реализацията на проекта.






На пресконференцията бяха обсъдени целите на проекта.
Основна цел на проекта е повишaване на енергийната ефективност в община Малко Търново чрез технологично обновление и подобряването на енергийната ефективност на сградния сектор, което е един от основните фокуси на представената в края на 2019 г. от Европейската комисия Европейска Зелена сделка и има ключова роля за постигането на амбициозната цел за въглеродна неутралност до 2050 г.
Проектът ще допринесе за задълбочаване на двустранните отношения между България и Норвегия чрез създаване на контакти, обмяна на опит и добри практики. Участието на норвежки партньор с опит в областта ще допринесе за по-значимия обмен на ноу-хау и постигане на тясно сътрудничество с цел подобрена ефективност от реализацията на настоящия проект.
Конкретната цел на проекта е подобряване на енергийната ефективност в сградата на НЧ «Просвета1927-с.Граматиково. Чрез прилагане на тези мерки ще се постигне подобряване на енергийните характеристики на сградата и трансформацията й в сграда с близко до нулевото потребление. Като сграда за обществено обслужване, има съществена роля за по-бързо и задълбочено обновяване, тъй като тя е с висока степен на видимост в публичния живот. С изпълнение на предписаните мерки за достигане на нормата за сгради с близко до нулево потребление на енергия, нейното обновяване ще допринесе за устойчив и декарбонизиран сграден фонд в България, като ще съчетае възможностите за оперативната съвместимост на различни технологии за постигане на високи класове на енергийна ефективност и технологии за възобновяема енергия.
Бяха обсъдени и дейностите по проекта, а именно:
Дейност №1 „Управление на проекта“;
Дейност №2 „Изпълнение на СМР за проект : „Подобрена енергийна ефективност в сградата на НЧ Просвета 1927 – с. Граматиково“;
Дейност №3 „Обмяна на опит, знания и добри практики с Партньора“
Дейност №4 „Дейности за информация и пубичност“;
Дейност №5 „ Строителен надзор по изпълнение на подобряване на енергийна ефективност в сградатана НЧ Просвета 1927 – с. Граматиково“;
Дейност №6 „ Авторски надзор по по изпълнение на подобряване на енергийна ефективност в сградатана НЧ Просвета 1927 – с. Граматиково“;
Дейност №7 „Одит“.
Като резултат от реализацията на проекта се очаква подобрена енергийна ефективност и финансово-икономически ползи в обекти на социалната инфраструктура в общинаМалко Търново. Постигнатите в резултат на проекта спестявания ще допринесат за дългосрочния икономически растеж на общината и дадат възможност за повече инвестиции в социалната сфера.
Обща стойност на проекта: 744 207.52 лв., разпределени както следва:
Финансов Механизъм на ЕИП: 632 576.40 лева
Национално финансиране: 111 631.12 лева
Продължителност на проекта: 18 месеца, считано от 29.04.2022 г. до 30.10.2023г.
Този документ е създаден в изпълнение на Проект: BGENERGY- 2.002-0002-C01 Проект „Подобрена енергийна ефективност в сградата на НЧ Просвета 1927 – с. Граматиково” по програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМЕИП) 2014-2021 г. Цялата отговорност за съдържанието се носи от община Малко Търново и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Програмния оператор и на ФМЕИП