ПРЕССЪОБЩЕНИЕ
Община Малко Търново реализира проект: BGLD-2.003-0010 „Заедно днес, заедно утре – местните общности в подкрепа на подобрено oбразование и грижи в ранна детска възраст“ по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021г.Договор за БФП: №BGLD-2.003-0010-C01 от 18.04.2022г.
На 14.10.2022г. от 11:00 часа в залата на НЧ „Георги Попаянов 1914“ в гр. Малко Търново се състоя начална пресконференция по проект „ Заедно днес, заедно утре – местните общности в подкрепа на подобрено oбразование и грижи в ранна детска възраст “.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линията на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМЕИП) 2014-2021 г.
Бенефициент по проекта е Община Малко Търново.
Партньори по проекта:
Община Бургас
Дирекция на образованието и младежта в Рейкявик, Исландия;
Национална мрежа за Здравни медиатори – гр. София.
На началната пресконференция взеха участие служители на общинска администрация, представители на заинтересованите страни и местната общественост.
Ръководителят на проекта Деян Йотов представи екипа за управление на проекта и запозна присъстващите с помощта на мултимедийна презентация с финансирането, целите, предвидените дейности и очакваните резултати след реализацията на проекта.
На пресконференцията бяха обсъдени основната и специфичните цели на проекта.
Основна цел на проекта е подобряване на достъпа до образование, опазване на здравето и развитието на социалните умения за деца в община Малко Търново и Община Бургас, които не посещават или нямат достъп до детска градина или ясла, или живеят в изолирани или бедни райони с концентрация на проблеми, създаващи риск от бедност, социално изключване и маргинализация.
Специфичните цели на проекта са предоставянето на подкрепа за деца в ранна детска възраст и подкрепа за достъп до образование; подобряването на достъпа до социални и здравни услуги за деца от уязвими групи и подпомагане на преходa от семейна към формална образователна среда. Цели се ангажиране и активиране на семействата и общността за осигуряване на качествено образование и грижи в ранна детска възраст чрез множество последователни интервенции- формиране на родителски умения, здравна грижа, социалните и житейските умения, както и развитието и образованието на децата.
Проектът ще допринесе за спазването на принципа на несегрегация и активно ще допринесе за десегрегация. В допълнение се акцентира върху дейностите по насърчаване на участията на семействата, общините, детски градини и други местни заинтересовани страни с цел създаване на взаимно доверие и положителен ефект върху целевите групи. Ще се засили стремежът към преодоляване на специфичните проблеми, които се явяват пречка за развитието на ромското малцинство. Изпълнението по проекта, който се ще проведе в рамките на 24 месеца, ще доведе до предоставянето на подкрепа на децата от уязвими групи, включително от ромски общности в ранна детска възраст и техните семейства за подобряване на достъпа до здравна грижа, формиране на родителски умения, подобряване на семейната среда, повишаване на училищната готовност на децата за включване в образователната система и ограничаване на бедността между поколенията.
Бяха обсъдени и дейностите по проекта, а именно:
- Дейност №1 „Дейност по управление и организация на проекта“;
- Дейност №2 „Образование и развитие в Община Бургас“;
- Дейност №3 „Образование и развитие в Община Малко Търново“;
- Дейност №4 „Създаване на стационарен хъб гр.Бургас за предоставяне на комплекс от услуги за образование и грижи в ранна детска възраст;
- Дейност №5 „Създаване на мобилни центрове и закупуване на автомобили за предоставяне на комплекс от услуги за образование и грижи в ранна детска възраст в Община Малко Търново и в Община Бургас“;
- Дейност №6 „Картографиране на уязвимите семейства с деца от 0 до 6 години в целевите населени места и идентифициране на случаи, по които здравните медиатори и други специалисти ще фокусират вниманието си“;
- Дейност №7 „Засилване ефекта от работата на терен и създаване на капацитет в медиаторите – интервенции за работа на терен и надграждащи обучения за екипите“;
- Дейност №8 „Създаване на групи за самопомощ и патронаж в общността“;
- Дейност №9 „Обмяна на добри практики“;
- Дейност №10 „Дейност по информация и публичност“;
- Дейност №11 „Одит и непреки разходи“.
Общата стойност на проекта е 1 144280,00лева /585 070,04 евро/, разпределени, както следва:
Безвъзмездно финансиране: 977 280,00лева /499 682,99 евро/, от които 830 688,00 лева /424730,54евро/ от Финансовия механизъм на Европейско икономическото пространство и 146 592,00 лева /74952,45евро/ от Национално финансиране.
Съфинансиране от страна на бенефициента: 167 000,00 лева /85 387,05 евро/.
Изпълнението на проекта стартира на 18.04.2022г.,като продължителността му съгласно договора за безвъзмездна финансова помощ е в рамките на 24 месеца и следва да приключи на 30.04.2022г.
Този документ е създаден в изпълнение на Проект:BGLD-2.003-0010 „Заедно днес, заедно утре – местните общности в подкрепа на подобрено oбразование и грижи в ранна детска възраст“, по процедура „Образование и грижи в ранна детска възраст“ на Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи” финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМЕИП) 2014-2021 г. Цялата отговорност за съдържанието се носи от община Малко Търново и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Програмния оператор и на ФМЕИП