22.1 C
Бургас
неделя, октомври 6, 2024

Състав, свойства и действие на етеричните масла

Етеричните масла набират все по-голяма популярност. Ароматните течности в малки бутилки могат да бъдат намерени в специализиран онлайн магазин за етерични масла.

Въпреки факта, че не са лекарства, те имат лечебни свойства и могат да се използват като репеленти и за козметични цели. Гамата от етерични масла,  не е ограничена само до най-популярните.  

Малко история

Етеричните масла са били използвани в Древен Египет, Рим, Гърция от древни времена. Египетските свещеници са използвали етерични масла за балсамиране на тялото, а също така са лекували депресия и нервни заболявания. Древните храмове и многолюдни места са били опушени с етерични масла от лимон, кедър, смирна, които имат антисептични свойства. Хипократ, Гален, Авицена и други известни лечители са използвали етерични масла за терапевтични цели. В момента има система за ароматерапия, която се основава на използването на етерични масла. Създателят на термина „ароматерапия“ е френският химик Рене-Морис Гейтфос (1855-1950), който изследва етеричните масла като съставки за козметика. Всичко започнало с това, че химикът получил тежки изгаряния при експлозия в лабораторията си (1904 г.) и на ръцете му започнала да се развива газова гангрена. Лечението не помогнало и като последна надежда Рене-Морис намазал засегнатите области на ръцете с лавандулово масло. Газификацията на тъканите било значително забавена и лечението започнало на следващия ден.

Впоследствие Гейтфос започва да изучава свойствата на етеричните масла, които по-късно описва в монографията (1937) Aromatherapy:  Essential Oils and Plant Hormones. За първи път обаче терминът „ароматерапия“ се появява на страниците на списанието „Модерна парфюмерия“, където химикът води колона със същото име от 1935 г. Френският лекар Жан Валне (1920-1955) продължава идеите на Гейтфос и допринася за развитието на ароматерапевтичната практика във Франция, след това в Англия.

Ароматерапията е метод за премахване на очевидни признаци, като болка, определени заболявания и най-вече общо подобряване на психическото и физическото състояние на пациента с помощта на етерични масла.

Какво представляват етеричните масла?

Етеричните масла – продукт от производството на етерично-маслени растения – са ароматни летливи смеси от органични съединения. В света за производството на етерични масла се използват около 300 вида култивирани и диворастящи растения. Етеричните масла могат да се произвеждат от листа, стъбла, цветя, семена, плодове, корени, дървесина и служат за собствените жизнени процеси на растенията за защита от болести. Концентрираните етерични масла се изолират от растенията чрез различни методи (чрез студено пресоване, дестилация, екстракция, накисване(мацерация).

Състав на етеричните масла

Етеричните масла са многокомпонентни смеси със сложен състав. Броят на различните компоненти в една смес варира от 120 до 500. Съставът на етеричните масла включва въглеводороди, алкохоли, естери, кетони, лактони, ароматни компоненти и др. На практика няма етерично масло, за което да се каже, че съставът му е напълно проучен. Понастоящем повече от 1000 съединения са изолирани от етерични масла и продължават да се откриват нови. Тази особеност на маслата е причината те, от една страна, да имат много разнообразен ефект върху тялото, а от друга страна, те не се вписват в рамките на класическата фармация, където съставът на лекарството трябва да бъде ясно известен.

Как действат етеричните масла на хората?

Благоприятният ефект на етеричните масла върху човек се проявява на психо-емоционално и физиологично ниво. Взаимодействието с обонятелните рецептори засяга функционирането на мозъчните структури, придружено от промяна в медиаторната регулация в ЦНС. Пряката връзка на обонянието с лимбичната система осигурява емоционален и вегетативен ефект.

Молекулите на етеричните масла имат директен химичен ефект, когато попаднат в кръвообращението през носната лигавица и кожата. В класическата ароматерапия етеричните масла се въвеждат в тялото по два начина: през кожата (масаж, вана, компрес), през белите дробове (вдишване, мирис). В същото време при всеки метод на ароматерапия се извършва вдишване на пари от масла, така че те действат предимно върху обонятелните органи.

Основната цел на ароматерапията е да подпомага и стимулира естествените защитни сили на организма. Няма етерично масло, което да действа само при едно заболяване или само при един симптом. Причината за това се крие именно в многобройните компоненти. Например, маслото от лавандула е както мощен антисептик, така и известно с успокояващия си ефект.

Етеричните масла имат различни фармакологични свойства. Всяко етерично масло е уникално и работи по комплексен начин, но в същото време много етерични масла имат подобни свойства. Например, повечето са с антибактериално, антисептично, противовъзпалително действие. Спазмолитично, аналгетично, противогъбично, антивирусно, седативно, стягащо, ранозаздравяващо, тонизиращо, релаксиращо, антистресово, успокояващо, хипо- или хипертензивно… И това едва ли е цялата гама от ценните им свойства. И така, вече вероятно си задавате въпроса „От къде да купя етерични масла?“. Отговорът е – от надеждни търговци!

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук