На организираната пресконференция от Обединени български животновъди, Асоциацията на биволовъдите в България, Национален съюз на говедовъдите в България, Съюз на животновъдите в България и Институт на жените фермери присъстваха представители на най-големите ферми за мляко. На това наблегна Димитър Зоров, председател на НСГБ, тъй като техните многократни молби продължават да не се чуват и изпълняват от Министерството на земеделието и храните.
Той напомни, че една от точките на подписания след земеделския национален протест меморандум е за пълно изплащане на компенсаторната помощ за Украйна. Това не са помощи, това са компенсации за щети, причинени от войната в Украйна и те са много малки на фона на размерите на субсидиите, изтъкна Зоров.
По думите му около 100 фирми в страната, които са гръбнакът на млечното производство и стопаните, които съставляват 95% от оранжерийното производство, подкрепят исканията им.
А те са:
- до петък да се изплати изцяло украинската помощ от 32 млн. лева (щяха да я получат още на 19-ти);
- до петък да се изплати де минимис за всички – 47,5 млн. лева. И двете помощти са в сметката на ДФЗ. Чака се някой да натисне бутона.
Ако не се случи, членове на организациите се канят за протести в страната, в неделя, в деня на местните избори.
- Следващо искане е отпадане на модуларната ставка, „всички имаме разходи, това е компенсаторна помощ“, изтъкна Зоров.
- Намиране на бюджет по обвързаната подкрепа тя да бъде не по-ниска от 190 лева на говедо и 350 лева на бивол. Причината за това е, че МЗХ не е избрало 2018 г. за референта година, както е било предложението на НПО сектора.
- За автохтонните породи да се намери бюджет да получат толкова, колкото през предходния програмен период.
Досега фермерите – животновъдите и производители на плодове и зеленчуци, не са получили една стотинка, а един месец мина от подписването на меморандума. Кланиците не могат да смогнат, имат много повече заявки от капацитета им, информира Зоров.